Coworking w polskich firmach

Na terenie naszego kraju działa obecnie blisko sto pięćdziesiąt biur coworkingowych. Z przeznaczonych do wspólnego użytku bardzo nowoczesnych przestrzeni biurowych zapewniających dostęp do biurek, sal konferencyjnych oraz Internetu niezwykle...

Na terenie naszego kraju działa obecnie blisko sto pięćdziesiąt biur coworkingowych. Z przeznaczonych do wspólnego użytku bardzo nowoczesnych przestrzeni biurowych zapewniających dostęp do biurek, sal konferencyjnych oraz Internetu niezwykle chętnie korzystają star – upy oraz freelancerzy. Plusem takiego rozwiązania są oczywiście bardzo niskie koszty wynajmu, a także możliwość podjęcia współpracy z innymi mikroprzedsiębiorcami. Najbardziej intensywny rozwój biur coworkingowych zarówno na terenie naszego kraju, jak i na świecie obserwowano w ciągu ostatnich dwóch lat.

Zestawienia Best2Invest pokazują, że na terenie całego kraju funkcjonuje obecnie blisko sto pięćdziesiąt biur coworkingowych, które na godziny wynajmują miejsca pracy. Najwięcej jest ich oczywiście w Warszawie i na terenie całego . następne w kolejności są województwa: wielkopolskie, małopolskie, pomorskie. Biura coworkingowe tworzone są obecnie zarówno w dużych miastach, jak i tych zdecydowanie mniejszych, do których zalicza się Radom, Piłę oraz Częstochowę. Warto dodać, że nasz kraj jest dość małym rynkiem dla sektora coworkingowego. Dla przykładu: w samym Berlinie zarejestrowanych jest przeszło 200 tego rodzaju biur.

Z pewnością będzie się to jednak zmieniać. Tym bardziej, że liczba osób, które zdecydowały się pracować na własny rachunek każdego roku nieustannie rośnie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku przybyło ich aż sześćdziesiąt trzy tysiące osób. Ten model prowadzenia działalności wybiera blisko dwadzieścia procent wszystkich osób, które pozostają aktywne zawodowo.

Obecnie trudno jest określić ile z nich zdecydowało się korzystać wyłącznie z takiej przestrzeni. Trzeba przyjrzeć się temu, jaki rodzaj pracy jest wykonywany przez te osoby. Jeśli pod uwagę weźmiemy freelancerów, to miesięcznie z tego rodzaju usług w jednym biurze korzysta od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Gdy mamy na myśli przedsiębiorców tworzących na przykład wirtualne adresy, czyli rejestrujących w tego rodzaju biurach prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą, to okazuje się, że liczba ta idzie w dziesiątki oraz setki i to w każdej tego rodzaju placówce.

Biura coworkingowe to bez wątpienia naprawdę nowoczesne powierzchnie biurowe. Pozwalają one na wspólną pracę. Użytkownicy mogą zdecydować się na wynajęcie na godziny zarówno samego biurka, jak i całego mikrobiura. Wynajęcie samego biurka to koszt około 3 złotych za godzinę. Miesięczny koszt poszczególnych pakietów zaczyna się od mniej więcej trzystu pięćdziesięciu – czterystu złotych. Wnosząc taką opłatę, przedsiębiorca zyskuje prawo do korzystania z biurka przez ściśle określoną liczbę godzin. Otrzymuje także dostęp do Internetu, sal konferencyjnych, serwisu kawowego, niszczarki czy drukarki biurowej oraz wszelkich innych udogodnień, które potrzebne są do tego, aby skutecznie prowadzić firmę.

Jeżeli jesteś zainteresowany trendami w nowoczesnym wystorju wnętrz, zajrzyj na stronę www.kaizensoft.pl i poznaj odpowiednie meble biurowe.

Niektórym już w ciągu pierwszego roku działalności udaje się zbudować firmę, którą następnie odsprzedają za niemałe miliony. Nie brakuje jednak również i takich przedsiębiorców, którzy pracę w takim środowisku kontynuują nawet przez dwa, trzy, a czasami nawet pięć lat.

Bez wątpienia sprzyja temu atmosfera kreatywności, która budowana jest między innymi przez niebanalną, ciekawą aranżację, projekt, kolorystykę, układ oraz funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń. Biura coworkingowe mają zorganizowaną specjalną przestrzeń, która przeznaczona jest do organizowania tak zwanej burzy mózgów. Często organizowana jest również tak zwana strefa relaksu bardzo lubiana przez pracowników.

Kategorie
Organizacja pracy
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

*

*

Podobne wpisy