Czy droga do zawodu prawnika jest prosta?

Prawnicy są bardzo poważną, darzoną zaufaniem grupą zawodową, która w głównej mierze kojarzy się z odpowiednim prestiżem oraz dużymi dochodami. To właśnie z tego powodu wiele osób kończących liceum...

Prawnicy są bardzo poważną, darzoną zaufaniem grupą zawodową, która w głównej mierze kojarzy się z odpowiednim prestiżem oraz dużymi dochodami. To właśnie z tego powodu wiele osób kończących liceum ogólnokształcące decyduje się na wejście na edukacyjną ścieżkę prawa oraz rozpoczęcie studiów prawniczych. Jakie jeszcze etapy edukacji czekają kandydata, który pragnie być wykształconym, pełnoprawnym prawnikiem?

Studia Prawnicze na początek

Jak w przypadku większości zawodów, na prawników na samym początku czeka 5 lat studiów prawniczych, które kończą się napisaniem pracy magisterskiej. Obecnie kierunek prawniczy jest bardzo popularnym kierunkiem, który regularnie jest otwierany na każdej dużej uczelni publicznej, ale coraz częściej również otwierają się fakultety na uczelniach prywatnych.

Aplikacja

O wiele większym wyzwaniem dla przyszłych prawników jest ukończenie aplikacji adwokackiej, której okres wynosi trzy lata. Zanim jednak odbędziemy stosowną aplikację, najpierw niezbędne jest zakwalifikowanie się na nią w drodze konkursu oraz egzaminu państwowego. Po złożeniu kompletu dokumentów, na kandydata na aplikacje czeka aż 150 pytań. Egzamin uważa się za zdany dopiero w momencie, gdy uczestnik egzaminu zdobędzie wymagane 100 punktów. Sam egzamin jest trudny, a w jego zakres wchodzą elementy prawa cywilnego, karnego, postępowania cywilnego, a również prawa konstytucyjnego. Po otrzymaniu wstępu na aplikacje niezbędne jest znalezienie patrona, który w trakcie całego okresu aplikacji będzie się dzielił z kandydatem wiedzą oraz doświadczeniem.

W trakcie 3 letniej aplikacji, przyszli prawnicy muszą dodatkowo wstąpić w szereg samorządu adwokackiego. Samą aplikację kończy również egzamin, który swoim zakresem obejmuje zarówno test wiedzy, jak i zadania z różnych rodzajów prawa. Po zdaniu egzaminu, można uznać, iż jest się pełnoprawnym prawnikiem.

Jak widać powyżej, ścieżka prawnicza jest długą i wyboistą drogą, która jednak w asyście determinacji i samozaparcia może zakończyć się dla kandydata tytułem prawnika.

Kategorie
Kariera
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

*

*

Podobne wpisy