Czy praca za granicą to dobry wybór? Kilka słów o emigracji

Wysoki kurs walut zagranicznych od lat zachęca Polaków do wyjazdów i podjęcia pracy za granicą. Wielu z nich decyduje się ostatecznie na zmianę stałego miejsca zamieszkania. Z jakimi zaletami...

Wysoki kurs walut zagranicznych od lat zachęca Polaków do wyjazdów i podjęcia pracy za granicą. Wielu z nich decyduje się ostatecznie na zmianę stałego miejsca zamieszkania. Z jakimi zaletami i wadami wiąże się praca za granicą? Jak zorganizować wyjazd, by nie żałować decyzji? Czy praca za granicą wiąże się z ryzykiem?

Wyjazd za granicę może być ryzykowny, jeśli nie zostanie uprzednio rozsądnie zaplanowany. Podjęcie pracy za granicą często wymaga czasu, dlatego absolutną podstawą jest zabezpieczenie finansowe. Na miejscu trzeba zapewnić sobie byt na kilka dni lub nawet tygodni poszukiwań pracy. Gdy tylko jest możliwość podpisania umowy jeszcze przed wyjazdem – warto z takiej opcji skorzystać! Liczne oferty z kategorii ogłoszenia praca za granicą znaleźć można na portalach internetowych.

Mieszkanie, pokój lub domek bezapelacyjnie należy zarezerwować już wcześniej! Miejsce zamieszkania warto wybrać strategicznie, biorąc pod uwagę dostępność miejsc pracy w danym regionie. Nie mniej istotna jest odległość od głównych arterii komunikacyjnych. Celem rozeznania warto skorzystać z porad członków Polonii zamieszkującej dany region. Na szczęście, uzyskanie takich informacji nie jest trudne. W mediach społecznościowych można bowiem bez trudu odnaleźć grupy zrzeszające Polaków zamieszkujących niemal wszystkie zakątki świata!

Co ważne, podczas wyboru lokalizacji należy wziąć pod uwagę także inne, indywidualne aspekty. Inną lokalizację wybierze rodzina z dziećmi, inną grupa młodzieży. W przypadku wyprowadzki całej rodziny warto zorientować się w kwestii szkolnictwa. Na początkowym etapie dzieci najlepiej czują się w szkołach i przedszkolach polonijnych, gdzie naucza się języka obcego w odpowiednim rytmie. Decyzja o wyborze placówki powinna jednak należeć wyłącznie do rodziców. Być może przedszkole publiczne okaże się najlepszym wyborem, ze względu na międzynarodową integrację.

Praca za granicą a rozwój kariery zawodowej

Niestety, praca za granicą często wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Niezależnie od wykształcenia, pierwszym wyborem często jest praca fizyczna lub inne stanowisko nie do końca odpowiadające kompetencjom. Z czasem jednak pojawia się możliwość rozwoju. Wytrwali emigranci odnajdują w końcu wymarzoną pracę zgodną z kwalifikacjami! Szczęście mają zwłaszcza ci, którzy mogą pochwalić się konkretnym zawodem i umiejętnościami – programiści, informatycy, kucharze, inżynierowie czy pielęgniarki lub opiekunki osób starszych. Za granicą kwitną również biznesy. Szczególną popularnością cieszą się firmy, kierują swe usługi w stronę Polonii. Są to księgowe, prawnicy, tłumacze, towarzystwa ubezpieczeniowe, ale również restauracje, sklepy, fryzjerzy i kosmetyczki.

Formalności związane z pracą za granicą

Niezwykle ważnym aspektem są wymogi dotyczące legalnego zameldowania i podjęcia pracy na terenie danego kraju. Poszukując informacji dotyczących rejestracji, obowiązkowych podatków, ubezpieczenia i innych niuansów prawnych warto korzystać z oficjalnych stron rządowych przy ewentualnej pomocy tłumacza. Być może w kraju docelowym obowiązuje tak zwany podatek miejski? Może konieczne jest uzyskanie wizy pracowniczej, numeru ubezpieczenia czy pozwolenia na podjęcie pracy? Warto się w tym względzie rozeznać, biorąc pod uwagę również terminy. Z przepisami prawa powinni zapoznać się również właściciele czworonogów, gdyż przewóz zwierzęcia przez granicę może wiązać się z licznymi obowiązkami w zakresie szczepień, odrobaczeni i innych dokumentacji.

Podsumowując, praca za granicą oznacza wyższe zarobki, lecz również niesie za sobą pewne zagrożenia. Szukając pracy za granicą warto przeprowadzić z agencją pracy czy bezpośrednim pracodawcą weryfikującą rozmowę przez telefon lub skype. Można także poprosić o konkretne dane lub przedstawienie umowy w formie elektronicznej. Wszystko to ma na celu organizację bezpiecznego, spokojnego pobytu na miejscu. Na polecenie zasługują więc nowoczesne portale z ogłoszeniami pracy za granicą, między innymi takie jak Pokato.pl. Sprawdź i rozpocznij swoją przygodę za granicą!

Kategorie
Szukanie pracy
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

*

*

Podobne wpisy