Czym jest IP Box?

Od 2020 roku podczas rozliczenia podatkowego można skorzystać z nowej ulgi. Nazwana IP BOX-em ulga jest dość znacząca dla osób, które chciałyby z niej skorzystać. Dzięki niej stawka podatku...

Od 2020 roku podczas rozliczenia podatkowego można skorzystać z nowej ulgi. Nazwana IP BOX-em ulga jest dość znacząca dla osób, które chciałyby z niej skorzystać. Dzięki niej stawka podatku dochodowego obniża się z 19% do 5%. Najczęściej zadawane pytanie dotyczące IP BOX, dotyczy kwalifikowania się do skorzystania z niego.

Kto może skorzystać z IP BOX?

Pod ulgę 14% podatku każda niezależna forma działalności gospodarczej niezależnie od jej formy prawnej. Z tego powodu może z niej skorzystać zarówno osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, jak i duże korporacje pod postacią spółki akcyjne, komandytowej itp. Wymogi, jakie należy spełnić, dotyczą między innymi charakteru prowadzenia działalności gospodarczej, który musi być badawczo-rozwojowy. Wynikiem naszej działalności musi być również powstanie kwalifikowanej własności intelektualnej. Samo pojęcie kwalifikowanej własności intelektualnej jest bardzo obszerne. Może pod nie podlegać np. patent, wzory użytkowe, własność do autorskiego programu użytkowego itp. Liczba osób chętnych „załapać” się na IP BOX jest dość duża. Powyższe wymogi nie są dość rygorystyczne, dlatego należałoby uściślić, że na bazie naszej własności intelektualnej musimy wygenerować dochód. Wymagana jest również odpowiednia ewidencja.

W czym ma pomóc IP BOX?

Ideą powstania IP BOX, jest pobudzenie innowacyjności polskiej gospodarki, która jak do tej pory nie grzeszy w tej dziedzinie. Spośród krajów Unii Europejskiej ciężko jest znaleźć takie, które są w tej dziadzinie gorsze od nas, a statystyka pokazuje, że ten czynnik coraz bardziej odpowiada za generowane PKB. Z drugiej strony samo zgłoszenie patentu lub powstanie innej kwalifikowanej własności intelektualnej nie świadczy o tym, że mamy faktyczny wkład w innowacyjność. Patent można wszak zgłosić, co nie oznacza, że wynalazek jest użyteczny. Kryterium wymagające generowania zysków ma zatem powstrzymać falę oszustw skarbowych wykorzystujących nowe przepisy.

Kategorie
Organizacja pracy
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

*

*

Podobne wpisy