Jak dbać o skórzaną tapicerkę samochodu?

Jeśli tylko ktoś jest w stanie pozwolić sobie na to pod względem finansowym, najczęściej będzie wybierał tapicerkę wykonaną ze skóry. Jest to materiał bardzo wygodny i przyjemny w kontakcie,...

Jeśli tylko ktoś jest w stanie pozwolić sobie na to pod względem finansowym, najczęściej będzie wybierał tapicerkę wykonaną ze skóry. Jest to materiał bardzo wygodny i przyjemny w kontakcie, synonim luksusu, a także wyjątkowo estetyczne rozwiązanie. Pewną wadą skóry jest to, że wymaga ona odpowiedniej konserwacji. Na początek trzeba ja odróżnić od sztucznej skóry, a potem można się zabierać za jej odpowiednią pielęgnację.

Skóra naturalna to materiał równocześnie estetyczny oraz użyteczny. Jeśli tylko jest odpowiednio zadbana, będzie nam służyła nawet przez dekady i będzie wyglądała świetnie. Niestety, zaniedbanie jej odpowiedniego czyszczenia i pielęgnacji doprowadzi do jej twardnienia i wysychania. Skóra w takim stanie staje się matowa, potrafi się odbarwiać i do tego jest w poważnym stopniu zagrożona uszkodzeniem. Może się nawet sama z siebie rozerwać. Skóra w takim stanie nie powinna być jednak spisywana na straty. Tapicerka z innych materiałów, kiedy zostanie zniszczona, jest praktycznie nie do uratowania. Tapicerkę skórzaną można skutecznie restaurować osiągając bardziej niż pozytywne rezultaty.

Obchodząc się ze skórą, musimy być świadomi faktu porowatości tego materiału. Z porowatością skóry wiążą się jej największe wady i zalety. Dzięki porom skóra jest przyjemna w kontakcie. Pozwalają jej one bowiem na wymianę wilgoci z otoczeniem oraz na oddychanie. Równocześnie pory stanowią jednak furtkę dla brudu, ułatwiają przedostawanie się do jej wnętrzna zanieczyszczeń, a do tego wyłapują piasek, który następnie ściera zewnętrzną powierzchnię ochronną skóry jeszcze bardziej narażając ją na uszkodzenia. Szczególnym problemem jest tutaj nasz pot. Kiedy się pocimy, nasz pot przenika prze ubrania, dostaje się na skórę i wnika w nią. Razem z wilgocią z potu przenoszone są również brzydkie zapachy, a nawet barwniki. Szczególnym problemem są tutaj jeansy niskiej jakości, które mogą doprowadzić do zaplamienia tapicerki.

Ważną kwestia jest tutaj elastyczność. Dobrze zadbana skóra powinna być miękka i elastyczna. Skóra tapicerki samochodowej z czasem twardnieje. Spowodowane jest to w dużej mierze działaniem promieniowania ultrafioletowego. Każda skóra naturalna posiada mechanizmy obronne przeciwko temu promieniowaniu, ale skóra wygarbowana w naturalny sposób nie jest w stanie odtwarzać swoich zabezpieczeń. Jeśli my nie zadbamy o nie, z czasem promieniowanie UV będzie skórę w samochodzie wysuszać i utwardzać, co znacznie przyspieszy jej zużycie. Warto jest zwrócić uwagę na to, czy stosowane przez nas kosmetyki posiadają w składzie odpowiedni filtr UV. Trzeba być też przygotowanym na to, że zaniedbywana od dłuższego czasu skóra będzie potrzebowała dużej ilości środków konserwujących i nawilżających.

Odpowiednich właściwości konserwujących na pewno nie będą posiadały typowe środki do skóry, z których korzystamy w domu, a już na pewno nie produkty przeznaczone do użytku przez nas, na przykład kremy do rąk. Czasami można spotkać się z rekomendacjami, by właśnie z takich produktów korzystać do pielęgnacji skóry w samochodzie, ale kończy się to co najwyżej pobrudzeniem samochodu i pasażerów próbujących siadać na tak konserwowanych fotelach.

Porządne konserwowanie i czyszczenie skóry nie jest bardzo drogie. Renowacja mocno zniszczonego fotela to koszt około 200-400 złotych. Typowe zabiegi konserwacyjne, które powinno się wykonywać nie rzadziej niż raz na 2-3 miesiące, to koszt oczywiście znacznie niższy. Co więcej, w przypadku niewielkich elementów czasami zastanawiamy się nad tapicerowaniem ich od nowa, ale w praktyce zwykle lepiej jest poddać je konserwacji.

Zobacz więcej na: catalogue.info.pl

Kategorie
Przywództwo
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

*

*

Podobne wpisy