Executive search – sposób na pozyskanie najlepszych

Dla dzisiejszych pracodawców liczą się przede wszystkim umiejętności. Oznacza to, że posiadanie wyższego wykształcenia lub szeregu certyfikatów nie zapewni kandydatowi zatrudnienia, jeśli nie będzie on umiał praktycznie wykorzystać tych...

Dla dzisiejszych pracodawców liczą się przede wszystkim umiejętności. Oznacza to, że posiadanie wyższego wykształcenia lub szeregu certyfikatów nie zapewni kandydatowi zatrudnienia, jeśli nie będzie on umiał praktycznie wykorzystać tych zasobów. Pracodawcom coraz częściej zależy na tym, by ich personel cechował się przede wszystkim kreatywnością, odpornością na stres i zdolnością do szybkiego przyswajania wiedzy. Nie znaczy to oczywiście, że nie liczą się pewne twarde umiejętności. Istnieje wiele zawodów, w których kompetencje miękkie nie wystarczą.

Pracodawcy niejednokrotnie mają problem ze znalezieniem odpowiedniego kandydata na wyższe stanowisko – właśnie dlatego, że musi on posiadać wachlarz różnych kwalifikacji – zarówno miękkich, jak i twardych. Samodzielne przeprowadzenie rekrutacji na stanowiska wyższego szczebla może być bardzo skomplikowane i czasochłonne. Na szczęście z pomocą przychodzą profesjonalni headhunterzy, posługujący się różnorakimi metodami – m.in executive search.

Rekrutacja bez CV

Czym jest executive search? Wiele wyjaśnia już sama nazwa tej metody. Słowo executive, przetłumaczone z angielskiego oznacza “wykonawczy”. Wykonywanie jest synonimem działania, a więc przeciwieństwem bierności – i tu właśnie znajduje się sedno. Idea rekrutacji za pomocą executive search zakłada, że to rekruter będzie poszukiwał pracownika, a nie odwrotnie. Bezpośrednie poszukiwanie pracowników nie zaczyna się na opublikowaniu ogłoszenia, ani nie kończy na przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej. To headhunter, na zlecenie pracodawcy (czyli swojego klienta) pierwszy wychodzi z inicjatywą. Jego praca nie polega na zbieraniu aplikacji, lecz na samodzielnym dotarciu do najlepszego kandydata. Nawet, jeśli ten zatrudniony jest już gdzie indziej.

Kontrowersyjnie, ale efektywnie

Executive search wykorzystuje się w szczególnych przypadkach – najczęściej wtedy, gdy w danej firmie potrzebny jest specjalista wyższego szczebla lub menedżer. Zadaniem headhuntera jest dotrzeć do możliwie najbardziej wykwalifikowanego pracownika w danym zakresie. Przeszkody nie stanowi tutaj nawet fakt, że taka osoba może pracować już gdzie indziej. Aktywność zawodowa jest w tym wypadku raczej plusem, gdyż potencjalny pracownik wie, jakie trendy panują obecnie na rynku pracy oraz z jakimi zadaniami musi sobie radzić. Osoba nie podejmująca chwilowo pracy, nawet jeśli posiada odpowiednie kwalifikacje, musiałaby ulec ponownemu wdrożeniu do zawodu – a to prawie zawsze wiąże się dla pracodawcy ze stratą. Nietrudno się zresztą domyślić, że najlepsi specjaliści rzadko bywają bezrobotni. Kompetentny i doświadczony pracownik jest raczej rozchwytywany przez różnego rodzaju firmy. Osoba taka jest do tego świadoma, że miejsce pracy może sama wybierać niemal do woli. HR-owiec musi więc przekonać ją, że zatrudnienie u konkurencji będzie dla niej bardziej atrakcyjne.

Pierwsi na podium

Metoda executive search, mimo że kontrowersyjna, jest niezwykle efektywna. Potwierdzają to sukcesy agencji HR-owych, wykorzystujących do rekrutacji zarówno ten, jak i wiele innych sposobów. Branża HR jest na tyle ceniona wśród pracodawców, że organizowane są międzynarodowe konkursy w celu wyróżnienia najlepszych agencji. Jednym z nich był CEE Shared Services and Outsourcing Awards. Profesjonalne jury wybierało w nim najlepsze organizacje, wydarzenia oraz osobistości z branży BPO/SSC. Niedawno odbyła się trzecia edycja konkursu. Rozdanie nagród miało miejsce na uroczystej gali w Warszawie. Nagrody przyznano firmom z sektora HR, działających na skalę Europy Środkowo-Wschodniej. W kategorii Recruitment Firm of the Year, jury wyróżniło 8 firm. Tytuł najlepszej firmy rekrutacyjnej w dziedzinie executive search uzyskała krakowska organizacja Advisory Group TEST Human Resources. Firma funkcjonuje już od 1991 roku i zajmuje się prowadzeniem rekrutacji m.in. dla SABMiller Global Business Services, Herbalife EMEA Finance and Operations Service Centre, Lufthansa Global Business Services i wielu innych.

Sukces krakowskiej organizacji ukazuje, że rekrutacja metodą executive search ma dla wielu firm coraz większe znaczenie. Bezpośrednie poszukiwanie pracowników sprawdza się w różnorodnych branżach – od IT po marketing, zarządzanie lub logistykę. Rynek pracy jest dziś bardzo wymagający, wykwalifikowani pracownicy wyższego szczebla są więc dla przedsiębiorców na wagę złota.

Kategorie
Kadry i zarządzanie
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

*

*

Podobne wpisy