Jak przeprowadzić rozmowę o pracę?

Rozmowa kwalifikacyjna jest obecnie jednym z elementów procesu rekrutacji. To dzięki niej można bezpośrednio zetknąć się z kandydatem, który być może zasili szeregi naszej firmy. Wielu pracodawców zadaje jednak...

Rozmowa kwalifikacyjna jest obecnie jednym z elementów procesu rekrutacji. To dzięki niej można bezpośrednio zetknąć się z kandydatem, który być może zasili szeregi naszej firmy. Wielu pracodawców zadaje jednak pytanie jak przeprowadzić rozmowę o pracę, aby miała ona w ogóle sens. Spróbujemy podpowiedzieć.

Przygotowanie do rozmowy

Aby rozmowa kwalifikacyjna miała profesjonalny przebieg, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Jeszcze przed rozmową osoba, która będzie ją prowadzić powinna dokładnie przeanalizować CV potencjalnych kandydatów. Dobrym rozwiązaniem jest wypisanie tych kwestii, które nas zainteresowały bądź wzbudziły w nas jakiekolwiek wątpliwości. Świetnie sprawdzają się rozmowy o zaplanowanej strukturze. Dzięki temu z każdym kandydatem będziemy rozmawiać w podobny sposób, co pozwoli ich lepiej porównać.

Pozytywna atmosfera

Warto zadbać o to, aby atmosfera na rozmowie była nie tylko profesjonalna, ale również przyjazna. Czasy, kiedy kandydat zdecyduje się na przyjęcie pracy, jeśli został źle potraktowany na rozmowie kwalifikacyjnej dawno już minęły. Dzisiaj pracownicy coraz bardziej się cenią, są coraz bardziej świadomi swojej wartości. Osoba prowadząca rozmowę powinna charakteryzować się wysoką kulturą osobistą. Jest to absolutna podstawa.

Zaprezentowanie firmy i stanowiska

Zanim przejdziemy do zadawania pytań kandydatowi, warto krótko przedstawić firmę, a także powiedzieć parę słów o stanowisku. Warto wykorzystać to również do poznania zaangażowania osoby, która stara się o pracę. Jeśli zna firmę, potrafi coś o niej powiedzieć, na pewno działa to na jej korzyść.

Otwartość

Błędem, którego należy wystrzegać się podczas rekrutacji jest kierowanie się utartymi przekonaniami już po samej lekturze CV dostarczonych przez kandydatów. To, że ktoś mieszkał w Londynie, nie musi oznaczać, że biegle mówi po angielsku. Dlatego nie warto wyciągać pochopnych wniosków, bo często okazują się całkowicie błędne. Mogą natomiast skutkować wyeliminowaniem naprawdę wartościowego kandydata.

Pytania sondujące kompetencje

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej niezwykle ważne są zadawane kandydatowi pytania. Trzeba pamiętać, że stawianie pytań dotyczących sytuacji rodzinnej, orientacji płciowej, wyznawanej religii jest niezgodne z prawem. Należy zadawać takie pytania, które koncentrują się na kompetencjach pracowników. Jednocześnie warto pamiętać, że nawet najbogatsze doświadczenie nie musi iść w parze z posiadanymi kompetencjami. Specjaliści od rekrutacji zaznaczają, że unikać trzeba pytań bardzo ogólnych, takich jak na przykład „co pani/pan może nam zaoferować?”. Odpowiedzi na takie pytania tak naprawdę niewiele wnoszą.Rozmowa kwalifikacyjna to kolejny – po analizie CV – etap procesu rekrutacji. Bez wątpienia nie należy jej lekceważyć. To rozmowa zapewnia bezpośredni kontakt z kandydatem, pozwala również zweryfikować informacje, jakie zostały zawarte w CV. Aby jednak miała ona sens, osoba ją przeprowadzająca musi pamiętać o kilku prostych kwestiach. Te, które wskazaliśmy wydają się być najbardziej istotne.

Kategorie
Szukanie pracy
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

*

*

Podobne wpisy