Szkolenia BHP to temat wyjątkowo popularny wśród zawodów robotniczych, głównie ze względu na więcej niebezpiecznych zawodów i potencjalnych zagrożeń dla życia i zdrowia. Pracodawca uzależnia częstotliwość i długość szkoleń BHP w firmach właśnie od tego, jak potencjalnie niebezpieczne jest wykonywanie danego zawodu. Właśnie dlatego robotnicy mają troszkę bardziej wyśrubowane zasady dot. szkoleń Bezpieczeństwa i Higieny Pracy niż np. pracownicy administracyjno-biurowi. O co konkretnie chodzi?
Szkolenie okresowe BHP – czym jest?
Jak powszechnie wiadomo, szkolenia BHP dzielą się na wstępne i okresowe. Te pierwsze dzielą się na instruktaż ogólny (całość zasad BHP w danym przedsiębiorstwie) i instruktaż stanowiskowy (zasady związane bezpośrednio z danym stanowiskiem). Celem szkolenia wstępnego jest zapoznanie pracownika z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy panującymi w danej firmie.
Szkolenia okresowa mają podobny cel, ale zamiast uczyć od nowa – odświeżają wiedzę nabytą na szkoleniach wstępnych i uzupełniają ją o nową wiedzę, wynikającą np. z nowości technologicznych czy nowych zasad BHP w ogóle.
O ile szkolenia wstępne są obowiązkowe dla wszystkich, o tyle ze szkolenia okresowego można zostać zwolnionym. Sytuacją taką może być np. posiadanie przez pracownika zaświadczenia o ukończeniu szkolenia BHP na tym samym stanowisku, ale u innego pracodawcy. Jeśli program szkolenia jest podobny – nie ma potrzeby odnawiania szkolenia.
Artykuł przygotowany przez specjalistów z https://controlbhp.pl/