Rekrutacja metodą Direct Search – na czym to polega

Nie da się zaprzeczyć, że w każdej firmie istnieje bardzo duże pragnienie stworzenia takich warunków, dzięki którym zatrudnieni będą tam faktycznie najlepsi specjaliści. Szczególnie istotne będzie to w przypadku...

Nie da się zaprzeczyć, że w każdej firmie istnieje bardzo duże pragnienie stworzenia takich warunków, dzięki którym zatrudnieni będą tam faktycznie najlepsi specjaliści. Szczególnie istotne będzie to w przypadku tych najwyższych stanowisk. Jednak liczba niezatrudnionych specjalistów obecnie jest bardzo mała, tak jak niski jest poziom bezrobocia w naszym kraju. To sprawia, że pracodawcy w tradycyjnej rekrutacji mogą mieć faktycznie problem ze znalezieniem dobrych pracowników. Z tego powodu szuka się takich metod rekrutacji, które przyniosą efekt i sprawia, że zatrudnienie specjalisty stanie się w firmie łatwiejsze. Do takich metod zalicza się również  Direct Search, co oznacza w dosłownym tłumaczeniu – poszukiwanie bezpośrednie. Warto tą metodę poznać i dowiedzieć się na czym polega oraz jakie są jej dobre strony.

Na czym polega metoda  Direct Search?

Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to oczywiście taka sprawa jak pytanie o to na czym taka metoda polega. Tłumacząc dosłownie tak jak już zostało wspominane jest to metoda polegająca na bezpośrednim szukaniu specjalistów. Mianowicie chodzi o wykorzystywanie takich metod, które będą pozwalały nam na precyzyjne dotarcie do potencjalnych kandydatów, którzy faktycznie będą spełniali wszystkie niezbędne wymagania do tego, by na danym stanowisku się sprawdzić. Cel  ma być taki, że dzięki temu faktycznie znalezieni będą najlepsi kandydaci, którzy zasilą szeregi firmy. Osoby, które zajmują się rekrutacja w związku z tym muszą faktycznie doskonale znać rynek pracy oraz konkretną branżę, by byli w stanie wyszukać rzeczywistych ekspertów. Celem ma być takie prowadzenie działań, dzięki którym metodami kontaktu bezpośredniego szybko znajdzie sie specjalistów. To faktycznie znacząco uprości całą rekrutację i ją skróci.

Kiedy wykorzystuje sie taką metodę?

Wspominana metoda rekrutacji przede wszystkim będzie stosowana w momencie, gdy będą poszukiwani kandydaci na stanowiska menadżerskie. W przypadku niektórych firm również ta metodą szuka się osób na inne stanowiska. W większości przypadków ta właśnie metoda jest wykorzystywana w momencie, gdy będzie się szukało jednego pracownika. Taka metoda bardzo rzadko jest stosowana w momencie, gdy będzie się zatrudniało grupy osób.

Jak wygląda taka rekrutacja?

Osoby, które będą prowadzić taką rekrutacje powinni przeprowadzić bardzo dokładne badanie w zakresie danej grupy zawodowej, muszą sprawdzić życiorysy kandydatów, ale również zbadać jak sytuacja wygląda jeśli chodzi o inne firmy w tej samej branży. Trzeba także przeprowadzić bardzo dokładną analizę konkurencji. rekruterzy w ramach metody  Direct Search bardzo często decydują się również na to, by konsultować się ze specjalistami z tej branży, by faktycznie jak najlepiej rynek pracowników na tym polu zbadać i wyciągać z niego jak najwięcej. Obecnie ta metoda staje się znacznie łatwiejsza dzięki temu jak rozwinęły sie portale społecznościowe. To właśnie dzięki nim faktycznie można dużo więcej o kandydatach się dowiedzieć i samo prowadzenie rekrutacji moze być dużo bardziej efektywne. W wielu przypadkach rekrutacja będzie miała charakteru ukryty i dlatego oferty wysyłane są także do osób, które w danym czasie są już zatrudnione w innych firmach. Zasadniczo celem tej metody jest faktyczne dotarcie do specjalistów, tych najlepszych również takich, którzy teoretycznie w danym momencie nie poszukują pracy. Specjaliści prowadzący taką rekrutację mają doprowadzić do sytuacji, w której najlepsi specjaliści z danej dziedziny trafią do tej firmy, która metodą  Direct Search szuka pracowników.

Kategorie
Kadry i zarządzanieKariera
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

*

*

Podobne wpisy