Unikaj tych 5 częstych błędów w zmianie kariery zawodowej

Czujesz się uwięziony w swojej obecnej pracy? Marzysz o przejściu do bardziej satysfakcjonującej pracy? Całkowicie to rozumiem. W całej mojej karierze zawodowej dokonałem kilku zmian. Pracowałam w handlu detalicznym,...

Czujesz się uwięziony w swojej obecnej pracy? Marzysz o przejściu do bardziej satysfakcjonującej pracy?

Całkowicie to rozumiem. W całej mojej karierze zawodowej dokonałem kilku zmian. Pracowałam w handlu detalicznym, HR, a teraz wznawiam pisanie. W rzeczywistości, obecnie rozpoczynam kolejną karierę (choć tym razem jest to druga kariera) jako profesjonalny artysta.

Każdy z tych ruchów wzbogacił moje życie i cieszę się, że zrobiłem każdy z nich.

Ale widziałem też wiele osób, które wykonywały ruchy zawodowe, które nie wyszły im na dobre, i przez lata zaobserwowałem kilka powszechnych błędów, które doprowadziły do tych błędów. Podzielę się nimi poniżej, aby pomóc ci zdecydować, czy zmiana ścieżki kariery będzie dla ciebie właściwym posunięciem.

Oto 5 najczęstszych błędów, których byłem świadkiem przez te wszystkie lata.

Błąd numer 1: Mylenie zmiany pracy ze zmianą kariery zawodowej

Ważne jest, aby zadać sobie pytanie, czy to twojej pracy nienawidzisz, czy twojej kariery. Zbyt często ludzie mieszają te dwie rzeczy i kończą zmieniając karierę, kiedy wszystko, co musieli zrobić, to zmienić pracę.

Jeśli nie jesteś pewien, zadaj sobie pytanie, czy w Twojej dziedzinie są inne prace, które by Ci się podobały.

Amanda była moją klientką, która była sfrustrowana w swojej roli marketingowej i czuła, że sprzedaż będzie bardziej odpowiednia dla jej odchodzącej osobowości. Ale po dalszej refleksji zdała sobie sprawę, że nie lubi marketingu – po prostu nie lubi go w kontekście swojego obecnego środowiska (mała firma, w której pracowała sama). Amanda przeniosła swoją wiedzę i umiejętności do dużej agencji, gdzie rozwijała się w codziennych kontaktach z klientami i kreatywnej pracy zespołowej.

Więc jeśli jesteś bardzo nieszczęśliwy w swojej obecnej pracy, zadaj sobie pytanie, co dokładnie czyni cię nieszczęśliwym. Może być tak, że zmiana pracy to wszystko, czego potrzebujesz.

Błąd numer 2: Idealizacja zaplanowanej kariery zawodowej

Pamiętasz swoje pierwsze zauroczenie? Pamiętasz, jak wspaniale myślałeś o tej osobie? Jak doskonała pod każdym względem? Jak samo myślenie o nich sprawiłoby, że wzdychałbyś z pewną bolesną przyjemnością?

Marzenie o zmianie kariery może być trochę takie – nowa kariera wydaje się idealna. Zwłaszcza w porównaniu z tym, co robisz teraz. Adam był klientem, który zmienił karierę z pracy administracyjnej na stanowisko w firmie zajmującej się zarządzaniem muzyką. Kochał muzykę i myślał, że zarządzanie muzyką będzie wspaniałe i ekscytujące. Ale szybko przekonał się, że ta praca nie wymaga zbyt wiele przepychu i ciężkiej pracy, w dużej mierze tak samo prozaicznej jak praca w administracji, którą pozostawił po sobie.

Historia Adama przypomina o tym, żeby być realistą w swojej docelowej karierze. Rozmowa z ludźmi, którzy pracują w terenie to dobry sposób, aby naprawdę zrozumieć, jak będzie wyglądało codzienne życie.

Błąd numer 3: Brak planowania finansowego

Bądźmy realistami. Dokonanie zmiany w karierze zwykle oznacza cięcie wynagrodzenia. Nie masz wystarczających kwalifikacji i doświadczenia, aby otrzymać wysoką pensję i prawdopodobnie potrzeba będzie kilku lat, aby przywrócić ją do obecnego poziomu.

Oznacza to, że rozważając zmianę kariery zawodowej, trzeba planować z wyprzedzeniem finansowym. Znajdź sposób na zmniejszenie kosztów ogólnych, zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy przed przeprowadzką lub rozważenie podjęcia drugiej pracy. Wstępne planowanie w ten sposób sprawi, że zmiana będzie znacznie mniej stresująca.

Błąd numer 4: Brak realizmu w procesie zmian

Podobnie, ważne jest, aby być realistą w odniesieniu do innych aspektów tej zmiany.

Proces poszukiwania pracy w docelowej dziedzinie będzie prawdopodobnie długi i wymagający. Wiele osób rezygnuje z pracy już po miesiącu lub dwóch, ale w rzeczywistości poszukiwanie nowej pracy może trwać rok lub dłużej. A kiedy już znajdziesz nową pracę, najprawdopodobniej rozpoczniesz ją na samym dole lub w pobliżu dna swojego nowego zawodu, bez względu na to, jaki sukces odnieśliście w swojej obecnej karierze. Ten spadek statusu może być trudny do zaakceptowania. Będziesz miał wiele do nauczenia się i musisz być przygotowany na ciężką pracę, która się z tym wiąże.

Jeśli nic cię to nie odstraszyło, możesz mieć to, co trzeba, aby dokonać zmiany!

Błąd numer 5: Zmiana kariery zawodowej dla kogoś innego

Trudno jest dokonać zmiany w karierze, i to praktycznie niemożliwe, jeśli nie ma w tym serca. Dlatego to musi być twoja decyzja. Nigdy nie dokonuj zmian, bo ktoś inny uważa, że powinieneś. Twoi rodzice/małżonkowie/przyjaciele/członkowie rodziny nie muszą akceptować życia z nową ścieżką kariery – lecz ty musisz.

W związku z tym, widziałem, jak ludzie zmieniają karierę, ponieważ ktoś inny, kogo znają, odnosi sukcesy w swojej nowej dziedzinie. Tylko dlatego, że twój najlepszy przyjaciel uwielbia pielęgniarstwo i jest w tym dobry, to nie znaczy, że będziesz. Wybierz coś, co odpowiada twoim umiejętnościom, osobowości i doświadczeniom – nie kogoś innego.

Więcej porad odnośnie zmiany pracy znajdziesz na http://rekrutacjakrakow.pl/

Kategorie
Awans i zmiany
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

*

*

Podobne wpisy