Wybór stylu i formatu procesu rekrutacji

Więc masz ofertę pracy, napisałeś zabójczą ofertę pracy, zamieściłeś ją na tablicach ogłoszeń i teraz napływa wielu kandydatów. Jesteś gotowy na rozmowę kwalifikacyjną, ale co powinieneś zrobić? Weź pod...

Więc masz ofertę pracy, napisałeś zabójczą ofertę pracy, zamieściłeś ją na tablicach ogłoszeń i teraz napływa wielu kandydatów. Jesteś gotowy na rozmowę kwalifikacyjną, ale co powinieneś zrobić?

Weź pod uwagę różne formaty i style rozmowy kwalifikacyjnej, z których możesz korzystać, a także plusy i minusy każdego z nich, abyś mógł się świetnie wynająć.

Struktura

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej można wybrać prawie każdą strukturę. Możesz mieć jednego rekrutera, rekrutera grupowego lub kandydata przeprowadzić przez kilka wywiadów z różnymi osobami. Każda z nich ma swoje plusy i minusy.

Wywiad indywidualny

W indywidualnej rozmowie kwalifikacyjnej uczestniczy kandydat siedzący z jednym prowadzącym.

Takie podejście jest dobre, ponieważ pozwala na dogłębne zrozumienie pomiędzy kandydatem a prowadzącym rozmowę kwalifikacyjną. Dodatkowo, ponieważ jest to tylko jedna runda, proces rozmowy jest znacznie szybszy, co jest generalnie dobre zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.

Wady polegają na tym, że osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną nie może być jedyną osobą, dla której kandydat musi pracować lub z którą musi pracować i w związku z tym inni pracownicy, którzy będą musieli pracować z kandydatem, zostaną pozostawieni na lodzie i nie będą w stanie zadać bardziej szczegółowych pytań dotyczących pracy.

Wywiad grupowy

W rozmowie grupowej uczestniczy zespół rekruterów zadających pytania kandydatowi.

Zalety tej metody polegają na tym, że pozwala ona większej liczbie pracowników na zadawanie pytań, co pozwala zespołowi czuć się zaangażowanym w zadawanie pytań i zadawanie specyficznych dla danego stanowiska pytań, których inni rekruterzy mogą nie znać. Ponieważ jest to również jedna rozmowa kwalifikacyjna, proces ten jest stosunkowo szybki, co sprawia, że kandydat jest bardziej skłonny do zaakceptowania oferowanego stanowiska i sprawia, że proces zatrudniania jest szybszy i łatwiejszy dla menedżera ds. rekrutacji.

Wady obejmują brak bezpośredniego kontaktu z kandydatem w ramach jednej rozmowy, co oznacza, że rozmowa kwalifikacyjna może nie być wystarczająco dogłębna, aby osoba prowadząca rozmowę mogła stwierdzić, czy kandydat jest dobrze przygotowany pod względem kulturalnym.

Wielokrotny wywiad rekrutacyjny

Alternatywnie, możesz mieć kilka wywiadów na raz.

Zaletą tego podejścia jest to, że otrzymujesz korzyści z rozmowy panelowej z wieloma pracownikami zaangażowanymi w proces zatrudniania, jak również z jednej interakcji, która pozwala rekrutującemu poczuć się dobrze dla kandydata i lepiej zrozumieć, czy są one dobre dopasowanie kulturowe.

Jednak minusem jest to, że spowalnia to proces rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ kandydat musi przeprowadzić wiele rund rozmów kwalifikacyjnych. Może to zwiększyć ryzyko utraty kandydata do innej pracy lub że to zwiększa koszty zatrudnienia.

Rodzaje pytań

Istnieją trzy popularne rodzaje pytań w wywiadzie: standardowe, behawioralne i sytuacyjne. Podczas skutecznego wywiadu należy użyć kombinacji wszystkich trzech i będzie musiał zdecydować, który rodzaj pytania jest najbardziej prawdopodobne, aby zebrać informacje potrzebne do podjęcia dobrej decyzji.

Pytania behawioralne

Pytania behawioralne podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytają o konkretne zachowanie i proszą kandydata o opisanie czasu, w którym wyjaśnił to zachowanie. Przykładem tego typu pytań może być:

  • Opisz czas, w którym nie byłeś w stanie ukończyć pracy na czas i jak sobie z tym poradziłeś/aś?
  • Opisz czas, w którym nie zgadzałeś/aś się z przełożonym w ważnej sprawie?
  • Opisz czas, w którym musiałeś/aś pracować z innymi osobami.

Te pytania są świetne, ponieważ pozwalają sprawdzić, czy kandydat posiada umiejętności, których szukasz i wykorzystywał je w przeszłości.

Wywiady sytuacyjne

Wywiady sytuacyjne patrzą w przyszłość i pytają kandydata, co zrobiłby w hipotetycznym scenariuszu. Pytania te mogą obejmować:

  • Co byś zrobił, gdyby Klient powiedział XYZ?
  • W jaki sposób wprowadziliby Państwo na rynek nasz produkt XYZ?
  • Jak zbudowałbyś XYZ?

Środowisko

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy również zwrócić uwagę na rodzaj środowiska, w którym znajduje się kandydat. Jeśli rozmowa jest szybka, wymagająca i stresująca lub na drugim końcu spektrum; relaksująca, przyjazna rozmowa lub gdzieś pomiędzy.

*Uwaga: Chociaż stresujący z natury brzmi źle w wywiadzie, to niekoniecznie tak jest. Szybkie tempo i w szczegółowym wywiadzie może być świetny do określenia kandydata wiedzy technicznej i zdolności do szybkiego myślenia. W tym sensie, stresujące nie oznacza emocjonalnie traumatyczne, ale raczej koncentrujące się i szybko tempo.

Wniosek

Zdecydowanie, jakiego formatu użyjesz podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest ważne, ponieważ bezpośrednio wpłynie to na to, jak wiele jesteś w stanie dowiedzieć się o kandydatach i jak sobie radzą. Rozważ różne opcje formatowania powyżej i podejmij decyzję, która najlepiej pasuje do Twojej organizacji i celów.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o tym, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną oraz o innych krokach z tym związanych, skorzystaj z linku do pełnego poradnika na temat przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami.

Mamy nadzieję, że pomoże to w procesie rekrutacji, pozwalając Ci na bardziej świadomy wybór formatu rozmowy kwalifikacyjnej.

Więcej o procesie rekrutacji i jak go zorganizować dowiesz się na http://rekrutacjahr.pl/

Kategorie
Kadry i zarządzanieKariera
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

*

*

Podobne wpisy